Tuesday, February 21, 2012

شله زرد
 درست کردن شله زرد خیلی سخت نیست ، خصوصا اینکه بخوای کم بپزی ، این بار من یک پیمانه برنج خیس کردم :)))

  به ازای هر یک پیمانه برنج ، من دو پیمانه شکر استفاده میکنم ، کلا کم شیرین درست میکنم اگر شما شیرین تر دوست دارید ، می تونید شکر را بیشتر کنید .

ببیند چون از شب قبلش با زعفرون خیس کردم ، چقدر خوشرنگه


 برنج را از شب قبل با زعفران خیس میکنیم . چون برنجی که من استفاده میکنم باسماتی هست و خیلی قد میکشه ، به همین دلیل من بعد از یک شب خیس خوردن برنج ، اول با گوشت کوب حسابی کوبیدمش بعد روی گاز گذاشتم تا بپزه ، آب برنج رو هم حتما باید 3 برابر ریخت که کاملا مغزش پخته شود .
 وقتی که کاملا جوشید و پخت ، اول به اندازه 20 گرم کره را اضافه میکنیم . بعد از آن زعفران را می ریزیم ( من چشمی می ریزیم )
وقتی قوام اومد و خوب له شد ، شکر را ریخته و مدام هم می زنیم وقتی که شکر کاملا حل شد ، مغز بادام ریخته ( من خیلی ریختم :)))) ) گلاب را هم در این مرحله اضافه میکنیم ، در حدی که عطر داشته باشد . همین ، اما اگر بخواین قالبی در بیاد ، برای این مقدار برنج من یک ورقه ی ژلاتین را به روش بن ماری آب کردم و به شله زرد اضافه کردم ، کمی که خنک شد در ظرفهای مورد نظر ریختم . وقتی که خنک شد ، برگردوندم ، که ظهر بود و همسری اومد ناهار بخوره ، این خوشگلا رو برای من تزئین کرد :))))) نوش جان :)))

2 comments:

  1. ممنون از دستور پخت، استفاده کردم :)

    ReplyDelete